استاندارد ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ را استاندارد سیستم مدیریت کیفیت می نامند، بدین معنی که این استاندارد به دنبال ایجاد سیستمی است که کیفیت را در سراسر سازمان مدیریت کند.

همانطور که می دانید، معنای مدیریت را برنامه ریزی، کنترل، هدایت و نظارت می دانند و در ایزو ۹۰۰۱ قرار است این اقدام ها با رویکرد کیفیت انجام شود.

هدفی که در متن استاندارد ۹۰۰۱ وجود دارد، این است که سازمانی که این استاندارد را پیاده سازی و اجرا می کند، متعهد شود محصولی تولید کند که ثبات کیفیت داشته باشد. یعنی اگر محصول درجه ۲ تولید می شود، این محصول به درجه ۳ تنزل نداشته باشد.

از مواردی که در ایزو ۹۰۰۱ بسیار حائز اهمیت است، تفکر سیستمی و رویکرد فرآیند است. این استاندارد سازمان را در قالب یک سیستم می بیند و با نگاه فرآیندگرا به سازمان سعی می کند، ارتباط مطلوبی را بین واحدهای سازمان ها ایجاد کند تا علاوه بر بهبود ارتباطات سازمان و کیفیت این ارتباطات، بتوان محصول و خدمات بهتری را نیز به مشتری ارائه کرد.

همچنین استاندارد ایزو ۹۰۰۱ با ایجاد الزاماتی در مستندسازی سازمان، سعی در ایجاد نظم می کند. لازم است سازمان ها فرآیندها و اقداماتی که بر رضایت مشتری و تولید محصول باکیفیت تاثیر می گذارد را مکتوب کند و برای آن روش های مشخصی را بنویسد تا سازمان بتواند محصولی با کیفیت یکسان تولید کند.

اما روند شکل گیری و نگارش این استاندارد به شرح زیر می باشد:

- در سال ۱۹۷۹ كميته فنی TC ۱۷۶ سازمان بين المللی استاندارد (ISO.org) به نام «كميته تضمين كيفيت و مديريت كيفيت» تشكيل گرديد.

- در سال ۱۹۸۷ اولین نسخه استاندارد منتشر شد که تنها مفاهیمی در مورد محصول، کیفیت، مشتری و... را بیان می کرد و قابلیت اجرا و پیاده سازی در سازمان ها را نداشت. (امروزه آن را بعنوان ایزو ۹۰۰۵ که یکی از خانواده های ایزو ۹۰۰۱ می باشد می شناسیم)

- در سال ۱۹۹۴ الزامات اجرایی استاندارد تدوین و تصویب شد، این الزامات شامل ۲۰ بند بودند. در آن زمان سازمانی که در حوزه فعالیت خود بند طراحی را نداشت (محصول جدید طراحی نمی کرد) استاندارد ایزو ۹۰۰۲ و سازمانی که در حوزه طراحی نیز فعال بود ایزو ۹۰۰۱ را دریافت می کرد. که البته از سال ۲۰۰۰ دیگر استاندارد ایزو ۹۰۰۲ منسوخ شده و دیگر استفاده نمی شد. (اگر دید بر روی محصولی زده است دارنده استاندارد ایزو ۹۰۰۲ بدانید این محصول حداقل از سال ۲۰۰۰ تاکنون گواهینامه های خود را تمدید نکرده است و عملا ایزو ندارد یا بسته بندی های آن مربوط به قبل از سال ۲۰۰۰ می باشد)

- در سال ۲۰۰۰ الزامات استاندارد به ۸ بند کاهش یافته و رویکرد فرآیندی را مد نظر قرار داد. رویکردی که استاندارد ایزو ۹۰۰۱ را به سیستم و رویکرد تیمی نزدیک تر کرد و این رویکرد تغییر بزرگ و جذابی در استاندارد بود.

- در سال ۲۰۰۸ نیز تغییرات جزئی و اجمالی در متن استاندارد انجام شد که البته تغییری در اصل استاندارد ایجاد نشد. برخی از این تغییرات مواردی همچون انتخاب نماینده مدیریت از بین مدیران، تاکید بیشتر بر روی برون سپاری، صلاحیت کارکنان و موارد اینچنینی بود.

- در سال ۲۰۱۵ پس از صحبت های مختلف در خصوص تغییرات استاندارد، بالاخره استاندارد مجددا ویرایش خورد و در آن تغییرات عمده ای ایجاد شد، بندهای استاندارد به ۱۰ بند تغییر کرد، نگرش و تفکر مدیریت ریسک، مدیریت دانش، برنامه ریزی استراتژیک و تحلیل محیط های سازمانی و موارد دیگر به استاندارد اضافه شد و البته مفاهیمی چون نماینده مدیریت، نظامنامه کیفیت، اقدامات پیشگیرانه و مواردی دیگر از این استاندارد حذف شدند.

شرکت آویسا لوله جی دارای گواهینامه iso ۹۰۰۱ از tuv-nord آلمان است.

ممکن است ماشین لباسشویی شما مشکلاتی همچون مسدود شدن شلنگ تخلیه یا کند شدن تخلیه آب را داشته باشد. زمانی که ماشین لباسشویی تان به طور موثر کار تخلیه را انجام نمی دهد، این موضوع اغلب به خاطر باقی مانده صابون، لینت خشک کننده و چربی و روغنی است که از لباس ها ایجاد شده است. به منظور رفع چنین مشکلاتی، باید شلنگ تخلیه آب را تمیز کنید. این کار را می توان به صورت شیمیایی یا به صورت دستی با ابزارهای خاصی انجام داد. با کمی تلاش و اختصاص زمان، می توانید محل تخلیه آب ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید و به آن اجازه دهید به صورت آزادانه جریان داشته باشد.

 

روش اول: استفاده از تمیز کننده های خروجی تخلیه

1. ابتدا محل تخلیه آب را پیدا کنید:

معمولا محل تخلیه ماشین لباسشویی، لوله ای پشت ماشین است که شیلنگ ماشین به آن می رسد. شیلنگ نیز در برخی از موارد به طور محکم به محل تخلیه متصل شده است یا اینکه ممکن است به داخل آن کشیدن شده باشد.

• زمانی که شلنگ تخلیه را جستجو می کنید باید آن را از خطوط آب سرد و داغ تمییز نمایید. خطوط آب داغ و سرد باید کوچک تر از لوله تخلیه باشد و این موارد با رنگ های آبی و قرمز نشان دار می شود تا نشان دهد که کدام یک از لوله ها مربوط به آب داغ و کدام یک مربوط به آب سرد است.

 
 

2. آب داغ را در انتهای محل تخلیه آب بریزید:

اگر ماشین لباسشویی شما به کندی کار تخلیه را انجام می دهد اما به طور کامل مسدود نشده است می توانید آب داغ را در انتهای آن بریزید تا تمیز شود. اینکار می تواند صابون تجمع یافته و سایر موادی که لوله تخلیه را تنگ تر کرده است را آزاد نماید.

• اگر ماشین شما بیشتر اوقات با آب داغ کار می کند، ممکن است این راه حل برای رفع مشکل شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی مفید نباشد زیرا خودِ ماشین لباسشویی بیشتر اوقات آب داغ را مورد استفاده قرار می دهد. با اینحال اگر تنها چرخه آب سرد را اجرا می کنید، ریختن آب داغ در شلنگ تخلیه می تواند به شما کمک کند.

• در نواحی که در فصول سرد سال آب منجمد می شود، شلنگ تخلیه نیز ممکن است منجمد گردد و با یخ مسدود شود. اگر در این نواحی زندگی می کنید و بر این باورید که محل تخلیه با یخ مسدود شده است، آب داغ را در آن بریزید تا از شر تمامی یخ هایی که در مسیر لوله تجمع یافته اند خلاص شوید.

 
 

3. تمیز کننده صنعتی برای شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی بخرید:

اگر ورودی شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی شما مسدود شده است برای تمیز کردن آن می توان از شوینده های صنعتی که به طور خاص برای اینکار طراحی شده اند استفاده کرد. به طور کلی این محصولات می توانند برای مسدود شدگی های کوچک مفید باشند اما زمانی که صحبت از باز کردن لوله کاملا مسدود شده به میان می اید محدودیت هایی خواهند داشت.

• زمانی که تمیز کننده صنعتی برای شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را خریداری می کنید، مطمئن شوید که تمیزکننده مورد نظر برای نوع لوله و نوع سیستم تخلیه ای که دارید امن است. برخی از محصولات قوی در برگیرنده اسید سولفوریک هستند که می تواند به لوله های PVC اسیب برساند. چنین موادی عموما برای محیط زیست نیز خوب نیستند.

 
 

4. محل شلنگ تخلیه را جدا کنید:

برای استفاده از تمیزکننده های صنعتی، شما باید خطوط شلنگ تخلیه را از ماشین جدا کنید و تمیز کننده را به طور مستقیم روی محل تخلیه بریزید. در برخی از ماشین ها می توانید به سادگی لوله ای که از ماشین لباسشویی می اید را بکشید. با اینحال در برخی از ماشین های لباسشویی، ممکن است نیاز به باز کردن پیچ های شلنگ تخلیه از ماشین داشته باشید که در انتها و پشت دستگاه قرار دارد. اگر مجبور شدید اینکار را انجام دهید، خود را برای خروج آب از ماشین و شلنگ تخلیه آماده کنید.

 
 

5. دستورالعمل های نوشته شده بر روی بسته بندی را دنبال کنید:

اینکار معمولا با ریختن محصول در محل تخلیه با کمی آب داغ شروع می شود. سپس باید مدت زمان خاصی را منتظر بمانید تا محصول کار خود را بکند. در نهایت باید محل تخلیه را شستشو دهید.

• اطمینان حاصل کنید که محل تخلیه را بعد از مدت زمان معین می شویید. قرار دادن طولانی مدت شوینده در این مکان، می تواند به لوله ها آسیب وارد کند.

 
 

روش دوم: استفاده از لوله بازکن

1. شلنک محل تخلیه را از ماشین لباسشویی جدا کنید:

اگر مسدود شدگی این مکان با مواد شیمیایی موجود حل نشد، باید از لوله باز کن استفاده کنید. برای اینکار باید شلنگ را از ماشین لباسشویی جدا کنید تا بتوانید لوله باز کن را به آن هدایت نمایید.

• شلنگ تخلیه در پشت دستگاه به ماشین لباسشویی می رسد. باید گیره ای وجود داشته باشد که این دو را به هم متصل نماید. در این شرایط می توان از پیچ گوشتی مخصوص برای باز کردن شلنگ استفاده کرد.

• به خاطر داشته باشد که به هنگام جدا کردن شلنگ ممکن است کمی آب از ماشین و شلنگ به بیرون بریزد. به همین خاطر باید سطل و حوله ای در کنار خود داشته باشید. اگر محل تخلیه مسدود شده باشد این موضوع بیشتر رخ می دهد زیرا آب در آن گیر کرده است.

 
 

2. لوله باز کن را در محل تخلیه قرار دهید:

بعد از اینکه لوله را ازاد کردید می توانید لوله بازکن را در آن بگذارید. لوله بازکن ابزاری است که در برگیرنده سیم طولانی و مارپیچ می باشد و از لوله ها پایین می رود و به انتهای آن می رسد. نکته کلیدی هل دادن لوله بازکن به سمت پایین لوله ها و ازاد کردن موارد مسدود شده در مسیر است. اگر احساس مقاومت کردید، باید دستگیره را در جهت عقربه های ساعت بگردانید تا لوله بازکن بچرخد و بتواند مواد مسدود کننده را بگیرد.

• شما می توانید از طول های مختلف لوله بازکن استفاده کنید. لوله بازکن هایی با طول متوسط تا طولانی وجود دارد که طول آن ها از 15 الی 23 سانتی متر متغیر است و می توانند بر روی مسدودشدگی های متفاوت همچون آن هایی که در انتهای لوله هستند مورد استفاده قرار گیرند. البته کار کردن با لوله بازکن های طولانی و بزرگ تر راحت است.

 
 

3. تا زمانی که مقاومت موجود در لوله تخلیه از بین نرفته است به کار خود ادامه دهید:

ممکن است مجبور شوید چندین بار این فرایند را تکرار کنید تا محل تخلیه را تمیز نمایید. بعد از اینکه لوله بازکن را چندین بار چرخاندید ، آن را در بیاورید و باقی مانده مواد را از روی ان تمیز کنید. سپس لوله بازکن را دوباره در لوله تخلیه بگذارید تا بتوانید مواد باقی مانده دیگر را تمیز کنید. مطمئن شوید که دیگر هیچ مسدودشدگی در ماشین لباسشویی وجود ندارد.

• زمانی که دستگیره را می چرخانید ممکن است بخواهید لوله بازکن را کمی به داخل و خارج از لوله ببرید. اینکار به لوله باز کن کمک می کند باقی مانده مواد را از لوله بگیرد و آن را ازاد کند.

• بعد از اینکه احساس کردید لوله تخلیه تمیز شده است، لوله بازکن را از لوله خارج کنید. برای بررسی مسدود شدگی، می توانید آب را قبل از اتصال لوله به ماشین لباسشویی در آن بریزید و جریان آب را مشاهده نمایید.

 
 

4. شلنگ را دوباره به ماشین لباسشویی متصل کنید:

بعد از اینکه مطمئن شدید مسدودشدگی رفع شده است باید شلنگ را به ماشین لباسشویی متصل کنید. اطمینان حاصل نمایید که شلنگ تخلیه را به درستی به ماشین لباسشویی متصل می کنید. اگر اینکار به درستی انجام نشود ممکن است باعث ایجاد نشتی گردد.

• ماشین لباسشویی را بدون لباس به راه بیندازید تا مطمئن شوید مشکل لوله تخلیه حل شده است. همچنین می توانید نقطه ارتباطی بین ماشین و شلنگ تخلیه را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ نشتی وجود ندارد.

برگرفته از سایت امداد کاران

 

 

 

 

 شلنگ تراز یکی از پرکاربردترین ابزارها در کارگاه‌های عمرانی به خصوص در عملیات‌های ساختمان سازی است. بسیاری از کارگران، بناها و حتی مهندسان برای ترازیابی دو سطح یا دو نقطه که نسبت به هم دارای پستی و بلندی هستند از این روش استفاده می‌کنند. در این مقاله با شلنگ تراز بیشتر آشنا خواهید شد.

کاربرد شلنگ تراز در ساختمان سازی
کاربرد شلنگ تراز در ساختمان سازی

از مزایای این روش می‌توان به دو ویژگی ذیل اشاره کرد:

  • سادگی این روش
  • سرعت بالای این روش

با توجه به دو ویژگی فوق‌الذکر این روش یک روش بسیار معمول است.

لذا هر مهندس عمران و معمار در بخش اجرا باید با این وسیله آشنایی کامل داشته باشد.

در این مقاله شما با نحوه کارکرد شلنگ تراز، آموزش کار با شلنگ تراز و نکاتی که در هنگام کار با آن باید رعایت کنند آشنا خواهید شد.

نحوه کارکرد شلنگ تراز:

در این وسیله از قانون ظروف مرتبطه یا ظروف به هم پیوسته استفاده می‌شود.

نام دیگر این قانون، قانون توریچلی است.

براساس این قانون داریم:

دو ظرف مجزای حاوی مایعات، تا زمانی که از هم جدا و بی‌ارتباط باشند، می‌توانند در دو ارتفاع مختلف قرار گیرند؛ امّا، به محض آنکه این دو ظرف را با لوله‌ای به هم وصل کنیم، محتوای ظرفی که در ارتفاع بالاتر قرار دارد شروع به حرکت به سوی ظرف پائین‌تر کرده و سطح مایع موجود در ظرف کم ارتفاع تر را بالا می‌برد، و این جریان آنقدر ادامه می‌یابد تا مایعات داخل هر دو ظرف هم‌سطح شوند.

نحوه استفاده از شلنگ تراز:

برای استفاده از این وسیله نیاز به دو فرد مجزا است. هر کدام از افراد یک سمت شلنگ تراز را نگه می‌دارند. نفر اول در مکانی که مبنا است و کد ارتفاعی آن معلوم است قرار می‌گیرد و سر شلنگ را طوری نگه می‌دارد که ارتفاع آب آن برابر کد مربوطه باشد. سپس فرد دوم سر شلنگ را آنقدر بالا و پایین می‌کند تا سطح آب در دو سر شلنگ یکسان شود. بنابراین سطح آب در سر دوم شلنگ کد ارتفاعی هم‌تراز با سر اول را به ما می‌دهد.

برگرفته از سایت اخبار رسمی

پلی وینیل کلراید یا پی وی سی نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. به‌طور عمومی بیشتر از ۵۰٪ از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود؛ زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم‌بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان‌سازی سنتی نظیر چوب،سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده‌است. با وجود ظهور یک ماده ایده‌آل در ساختمان‌سازی همچنان نگرانی در رابطه با هزینه پی وی سی برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد. برگرفته از سایت ویکی پدیا

شِلَنگ  یا شیلَنگ لوله‌ای توخالی و انعطاف‌پذیر است که برای حملِ سیالات از یک محل به محل دیگر طراحی شده‌است. گاهی اوقات به شیلنگ، لوله نیز گفته می‌شود، در حالی که شیلنگ نرم و انعطاف‌پذیر است و لوله سخت و محکم است. معمولاً شلنگ به صورت استوانه‌ایاست که سطح مقطعی دایره‌وار دارد. در طراحی شلنگ عوامل متعددی نظیر کاربرد و عملکرد شلنگ، اندازه، فشار، وزن، طول، سازگاری شیمیایی، و چند معیارِ دیگر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم دخیل است. شلنگ از یک ماده یا ترکیبی از مواد مختلف نظیر نایلون، پلی‌اورتان، پلی‌اتیلن، پی‌وی‌سی، لاستیک طبیعی یا لاستیک سنتزی بر اساس محیط‌زیست و فشارِ موردنیاز ساخته می‌شود. برگرفته از سایت ویکی پدیا